Obec Dobrochov oficiální stránky obce
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Historie

Historie

Slovo starosty obce

Otisk původní pečetě z r.1668Dostalo se mi cti jménem Obecního zastupitelstva obce Dobrochov prohovořit k Vám v úvodu této publikace, která podává obraz z dějin a života občanů obce Dobrochov. Jsem přesvědčen, že toto dílo potěší každého občana obce a rodáka, žijícího ať už v Dobrochově nebo kdekoliv jinde. Jistě mi dáte za pravdu, že si naše obec zpracování svých dějin zasloužila.
Dovolte mi proto vznést poděkování autorovi - panu Františku Zapletalovi, bývalému učitelovi na dobrochovské škole a dlouholetému kronikářovi obce za napsání tohoto díla.
Vážení spoluobčané, milí rodáci, přijměte prosím tuto knížečku, která je nevelká rozsahem, ale nám drahá obsahem, s láskou, s jakou byla napsána. Nechť je příjemným pozdravem všem nám i budoucím a oslavou práce a píle našich předků i současníků.

Miloslav Kříž

A slovo poslední

Od pradávna každý člověk tíhl ke své obci, kde prožil chvíle radostné i chvíle žalostné. Toužil proto znát historii své obce, vědět, za jakých podmínek se život v obci rozvíjel, čeho bylo v její historii dosaženo, jakými cestami se život těch, kteří v obci žili ubíral.

Nemohli jsme v této brožurce zachytit všechno. To nebylo hlavním cílem. Při psaní této knížečky nám leželo na srdci především to, abyste znali dějiny své obce, z mnohých věcí se poučili, mnohé věci, které se v minulé době podařily, abyste si jich vážili a byli na ně hrdi.

Touto malou knížečkou jsme chtěli vzdát hold, vzpomínku a poděkování všem jmenovaným i nejmenovaným občanům za to, čím přispěli k radostnému životu, čím přispěli k tomu, aby naše obec dále žila, byla nám opravdovým domovem, ale také proto, abychom pokračovali a starali se o krásu svého domova a své obce jako ti, kteří stáli u zrodu všech těchto úspěchů.

Přelétne ještě mnoho černých mraků nad touto obcí. Vyjde však i mnoho slunce a obloha bude čistá, modrá, život půjde dál. Život však bude takový, jaký si občané připraví, jak a jakým dílem přiloží ruku k dílu, aby se jim v této vesničce žilo dobře a spokojeně a nejen oni, ale i jejich následovníci byli v ní vždy šťastni.
Pokud tato přímá vzpomínka přispěje k tomu, že vzpomenete všech těch, kteří na dnešním životě měli svůj podíl, že sami se zamyslíte nad tím, v jaké obci chceme dále žít, pak tyto řádky nebyly psány zbytečně.

František Zapletal

 

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.dobrochov.cz

Registrujte se zde

Svoz komunálního odpadu

Komunální odpad 1x14 dní každé sudé pondělí vč. svátků.

Náš mapový portál

www.geosense.cz/geoportal/dobrochov

Koronavirus – rozcestník

Klikněte na obrázek – tím se nenakazíte.

Rozcestník k problematice koronaviru

20. 1. Ilona

Zítra: Běla

Čistírna odpadních vod Výšovice


www.covvysovice.cz

 

Základní škola Brodek u Prostějova

skola brodek.jpg

Zajímavé odkazy

Návštěvnost stránek

192617